Wirtualna rzeczywistość w powiecie staszowskim

Gdzie:
Staszów
Kiedy:
lipiec - wrzesień 2022
Uczestnicy:
około 100
Partner:
Działaj Lokalnie

Wirtualna rzeczywistość w powiecie staszowskim

Założenia projektu:

Projekt zakładał przeprowadzenie sześciu spotkań, podczas których prezentowaliśmy uczestnikom sprzęt VR.

Szczegóły:

W ramach projektu zakupiliśmy nowoczesny sprzęt do wirtualnej rzeczywistości wraz z zestawem gier symulacyjnych oraz programów edukacyjnych. W przypadku symulatorów skupiliśmy się zwłaszcza na tych prezentujących pracę w poszczególnych zawodach, aby za ich pomocą najmłodsi mogli poznać tajniki różnych zawodów. Nabyliśmy również programy edukacyjne służące do np. wirtualnego zwiedzania muzeum z eksponatami istniejącymi w rzeczywistości. Jest to miejsce, do którego mieszkańcy naszego regionu nie maja łatwego dostępu – wycieczka do muzeum wiąże się z kosztami oraz koniecznością wyjazdu do oddalonych miast. Zależało nam na tym, aby to muzeum „przyszło” właśnie do takich osób.

Projekt miał również pokazać ludziom, że gry komputerowe to nie tylko samotna i bezowocna rozrywka. Finałowym spotkaniem projektu był bowiem turniej łuczniczy w wirtualnej rzeczywistości zorganizowany w systemie pucharowym. Gracze stawali obok siebie – i w rzeczywistości i w grze, ponieważ w tej drugiej widzieli swoje postaci. Ich zadaniem było zdobycie większej ilości punktów niż przeciwnik. Urozmaiceniem turnieju był fakt, że uczestniczył w nim pan Ireneusz Kapusta – mieszkaniec naszego regionu, łucznik, członek polskiej kadry narodowej, zdobywca tytułu Mistrza Europy. Uczestnicy turnieju mogli więc stanąć w szranki z mistrzem i sprawdzić, czy uda im się go pokonać. Przez rozpoczęciem rozgrywek Pan Ireneusz opowiadał wszystkim zebranym o początkach swojej kariery, o tym, jak ważna w życiu jest aktywność fizyczna i jak sport może odmienić czyjeś życie.

Opisane powyżej gry i symulatory nie były wszystkimi, jakie zaproponowano uczestnikom pokazów. Dużym zainteresowaniem cieszył się np. symulator astronauty. Symulator kucharza cieszył się również sporą popularnością. Można w nim było gotować, zgodnie z opisami z rzeczywistych przepisów. Podobnym zainteresowaniem cieszył się symulator kucharza, jak i mechanika samochodowego. Podczas rozmów z opiekunami niektórych dzieci – uczestników spotkań – jakie przeprowadziliśmy podczas pokazów dowiedzieliśmy się, że pokazy te to pewna szansa na rozwinięcie ich zainteresowań i pasji.

Projekt miał miejsce w wakacje, więc był to również interesujący i nietypowy sposób na spędzenie wolnego czasu dla dzieci niechodzących wówczas do szkoły.

.Jako, że liczba osób, które mogły wziąć udział w spotkaniach była limitowana ze względów czasowych stworzyliśmy stronę internetową, służącą do rejestracji wszystkich chętnych do wzięcia udziału w pokazach.

Czas pomiędzy oczekiwaniem na rozgrywkę wypełniliśmy uczestnikom możliwością rozgrywki w gry planszowe z naszej kolekcji zakupionych m.in. dzięki wsparciu finansowemu z projektu Działaj Lokalnie w 2021 roku. W ten sposób pokazaliśmy dzieciom inne, alternatywne sposoby na rozrywkę.

Nabyty sprzęt służy nam do dnia dzisiejszego i wykorzystujemy go w prowadzonych przez nas działaniach np. podczas organizowanych przez nas konwentach fantastyki. Nie była to więc dla lokalnej społeczności atrakcja jednorazowa.

Inne działania

Powiat staszowski z planszówkami

Wirtualna rzeczywistość w powiecie staszowskim